Congratulations to Foster Middle School TSA Chapter, with all 34 students advancing to the State TSA competition in April!

Foster TSA advances to State

Fri Mar 8, 2019

Congratulations to Foster Middle School TSA Chapter, with all 34 students advancing to the State TSA competition in April!

Foster competed against schools from all over East Texas during the Regional meet March 4-5.

Students receiving honors include:
1st Place CAD Foundations - Jefferson Dunaway
2nd Place Career Prep - Jocelyn Rubio
1st Place Challenging Tech Issues - Riley Gonzalez and Divya Nirmal
3rd Place Challenging Tech Issues - Avery Lambright and Addison Griffin
1st Place Chapter Team - Namita Reddy, Divya Nirmal, Hibah Khan, Evelyn Campos, Riley Gonzalez, and Sami Jata
1st Place Children's Stories - Namita Reddy, Riley Gonzalez, Yesi Aguilar, Vianney Aguilar, and Sami Jata
2nd Place Children's Stories - Jonathan Lebanan and Aman Saridena
1st Place Coding - Jefferson Dunaway and Jacky Wang
1st Place Digital Photography - Mary Leak
2nd Place Digital Photography - Jonathan Lebanon
3rd Place Digital Photography - Keva Jackson
3rd Place Dragster - Jaden Davis
4th Place Dragster - James Angus
1st Place Essays on Technology - Vianney Aguilar
2nd Place Flight-Jonathan Lebanon
3rd Place Flight - Matthew Khieu
2nd Place Forensic Technology - Mikeia Robertson and Mary Leak
1st Place Leadership Strategies - Hibah Khan, Evelyn Campos, and Namita Reddy
1st Place Mechanical Engineering - Delia Fourie, Mikeia Robertson, Jefferson Dunaway, Avery Lambright, Addison Griffin, and Jacky Wang
1st Place Off the Grid - Israel Ibarra, Steven Castillo, Gustavo Orocio, James Angus, and Jaden Davis
1st Place Prepared Speech - Divya Nirmal
2nd Place Prepared Speech - Delia Fourie
3rd Place Prepared Speech - Sami Jata
2nd Place Problem Solving - Cedric Wrighten and Diego Freire
2nd Place Structural Engineering - Jocelyn Rubio and Israel Ibarra
1st Place System Control - Diego Freire, Gabriel Duncalfe, and Diego D'Arbell
1st Place Tech Bowl - Aman Saridena, Jonathan Lebanan, and Samuel Felipe
1st Place Technical Design - Jasmine Perry and Samuel Felipe
1st Place Video Game - Mary Leak, Jacky Wang, Traivon Kempson, and Madison Sandoval
1st Place Website Design - Keva Jackson, Eduardo Andrade, and Jasmine Perry